Infoblad 2021

Välkommen till verksamhetsåret 2021
Föreningen Vads Bystuga!


Bli medlem, aktiv eller stödjande.
Din insats är betydelsefull!
Bg 363‐0795 eller
Swish till: 1235598529

Vi håller vår hemsida, www.vadsbystuga.se, anslagstavlor och vårt instagramkonto, #bystuganivad, uppdaterade om vad som komma skall.

Vår bystuga är en modern mötesplats som vi alla har gemensamt, oavsett vad man gör i den. I vår bystuga finns mångsidig verksamhet med olika aktiviteter. Kolla in vår hemsida för kommande evenemang! Förra året var ett utmanande år då vi inte kunde umgås, resa och göra saker tillsammans som vi vanligtvis är vana vid att göra. 2021 har inletts på ett liknande sätt med restriktioner som bland annat begränsar vilka typer av aktiviteter som kan anordnas i vår fina bystuga. Föreningen följer noggrant myndigheternas rekommendationer och när tillvaron börjar återgå till det normala kommer vi återuppta den populära barn- och ungdomsverksamheten. Till hösten hoppas vi att återigen kunna erbjuda exempelvis teater- och dansutbildning. Föreningen behöver fler krafter – gärna yngre – som vill engagera sig i så väl styrelse som verksamhet. Alla är välkomna med önskemål och idéer.


Vi behöver dig för att vi ska överleva och växa!

Avgifter 2021:
Medlemskap Familj 250:-, Enskild 100:- och Föreningar 300:-
Hyresbelopp Stora salen och kök 1900:-/dygn medlem, 2300:-/dygn icke medlem
Förberedelse dagen innan 900:-
Ideella föreningar 100:-/tim utom fredag, lördag o helgaftnar
Födelsedagskalas 400:- upp till 13 år, undervåningen
Bastutider Fredagar kl 16.00-18.00 40:-/vuxen, 20:-/barn, ungdom

Medlemmar har möjlighet att hyra stolar, bord och porslin. Det kostar 20:-/stol, 40:-/bord och 20:-/kuvert(tallrik, bestick och glas). Du kan även hyra bastun en kväll, ovanstående priser gäller.


Vill du hyra bystugan gå in på www.vadsbystuga.se
Vill du mejla till oss använd info@vadsbystuga.se

Kommentarer inaktiverade.